HİZMETLERİMİZ

Taşıma Yemek Servisi

Yemeklerimiz kendi merkez mutfağımızda üretilir. Koku ve görünümü bozmayan, bakteri gelişimini önleyen ve ısıyı 5 saatte ±5 dereceye kadar koruyabilen Thermoboxlarla yemekleriniz, izolasyonlu özel araç filomuz ile zamanında pratik ve kaliteli bir hizmet anlayışı ile siz değerli müşterilerimize sunulur.

Yerinde Üretim Servisi

Yemeklerin tarafımızdan gerçekleştirilecek organizasyon çerçevesinde firmanızın mutfağında üretilmesi işidir. Bu organizasyon çerçevesinde mutfağın projelendirilmesi ve kurulumu, hammadde tedariği, denetim, personel temini gibi her konuda destekvermekteyiz. Operasyon ve kalite departmanlarımızın gerçekleştirdiği titiz çalışmalar sayesinde en iyi ürün ve hizmet standartlarının şirketiniz mutfağında sağlanması için bu organizasyonu güvenle bizden talep edebilirsiniz.

Organizasyon Servisi

Kurumunuzun kokteyl, iftar yemekleri, mevlüt yemekleri, fuar organizasyonları için atıştırmalık ve paket yemek gibi tüm davet ve organizasyonlarınızda siz müşterilerimizin talepleri doğrultusunda hizmet vermekteyiz.

Hijyen Birinci Planda

"Mutfaklarda Hijyen, Kalite ve Lezzete yüksek hakimiyet." Gıda sektöründe başarı büyük miktarlarda üre tim yapmaktan değil, sağlıklı ürünler sunmaktan geçer. Sağlığın ilk şartının hijyen olduğunu çok iyi biliyoruz. Mutfaklarımızda a' dan z' ye her ay rıntının tıpkı evinizdeki gibi tertemiz olmasını ilke olarak en üstte tutuyoruz.

Uygulamalarımız:

Mutfaklarımız düzenli olar ak bağımsız denetim kuruluşları ve yetkin hijyen kalite ekibimizce ayrı ayrı denetlenir. Denetim lerde kritik nokta kontrolleri gerçekleştirilerek, çalışanların ellerinden, kullandıkları araçlardan, içme/ kullanma sularından ve ürettikleri ürün lerden numuneler alınmaktadır.

Hijyen Eğitimi:

Tüm çalışanlarımız Hijyen Eğitim Yönetmeliği gereğince Halk Eğitim Merkezleri tarafından belgelendirilmektedir.

Temizlik ve Dezenfeksiyon Uygulamaları:

Mutfaklarımız ürün tür ve gruplarına göre ayrıştırılmış "çevre dostu" ve marka bilinirliği yüksek temizlik ürünleri ile dezenfekte edilerek kayıt altına alınır.

Haşere ve Kemirgen Kontrolleri:

Mutfaklarımız ilgili sertifika ve yetki belgelerine haiz ilaçlama şirketleri tarafından dünya sağlık örgütünün onayladığı pestisitler ile zararlılara karşı kontrol altında tutulmaktadır.

Sağlık Kontrolleri:

Yemek üretimi ve servisi ile görevli tüm çalışanlarımız yasalarca öngörülen periyotlarla sağlık kontrollerinden geçirilmektedir.

LAÇO YEMEK
TOP